Sprinkler Sistemleri

Siprinkler sistemleri yangın anında insan müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak devreye giren otomatik söndürme sistemidir.

Sprinkler Sistemleri

Islak Alarm Vanası
Pompa çıkış kollektöründen sonra sprinkler hattı başında kullanılırlar. Yivli ve Flanşlı bağlantılı modelleri mevcuttur. Bir adet Çek Vana, Trim Seti, Motorgong ve Geciktirme Hücresi ile tam bir set halindedir.2 1/2″, 4″, 6″ ve 8″ çapındadır.
Kuru Alarm Vanası
Donma tehlikesi olan mahallerde kullanılırlar. Pompa çıkış kollektöründen sonra sprinkler hattı başında kullanılırlar. Bir adet Çek Vana, Trim Seti, Motorgong, Hızlandırıcı, Hızlandırıcı Trim Seti, Hava Bakım Cihazı ve Geciktirme Hücresi ile tam bir set halindedir. 2″, 4″ ve 6″ çapındadır.
Baskın Alarm Vanası (Deluge)
Donma tehlikesi olan mahallerde ve açık sprinkler sisemlerinda kullanılırlar. Pompa çıkış kollektöründen sonra sprinkler hattı başında kullanılırlar. Bir adet Çek Vana, Trim Seti, Motorgong ile tam bir set halindedir. Trimming seti olarak; Islak pilot trim, Kuru pilot Trim, Elektrikli pilot trim ve Preaction pilot trimleri seçilebilir. 2″, 2 1/2″, 4″ ve 6″ çapındadır.
Çek Vana
1/2″ – 2″ arası dişli ve 175 PSI – 200 PSI basınç aralıklarında; 4″ – 8″ arası ANSI 125 ve PN 10 Flanşlı olarak, 2 1/2″ – 12″ arası swing tip ve 2″ – 12 ” arası wafer tipte çeşitleri mevcuttur.
Yükselen Milli Vana (OS&Y)
2 1/2″ – 12″ arası ANSI 125, PN 10 ve PN 16 Flanşlı tipte çeşitleri mevcuttur. Süpervizyon anahtarı montajı yapılabilir.
Kelebek Vana
2″ – 12″ arası ANSI 125 ve PN 10 Flanşlı tipte çeşitleri mevcuttur. Ayrıca özel projeler için yivli tipleri ile süpervizyon anahtarlı tipleri mevcuttur.
Kesme Vanası – Sabit Milli (NRS)
4″ – 12″ arası ANSI 125, PN 10 ve PN 16 Flanşlı tipte çeşitleri mevcuttur. Yer altındaki vanaları açma – kapama işlemleri için tasarlanmışlardır. Uzunluklarına göre tipleri değişmektedir.
Basınç Sabitleyici Vana (Pressure Relief)
Pompa çıkışına monte edilerek, ani basınç yükselmesinde fazla basıncı tahliye ederek, yangın hatlarındaki güvenceyi sağlar. 3″ – 8″ arası ANSI 150 Flanşlı tipte çeşitleri mevcuttur. Ayrıca Angle ve Globe olarak iki tiptedir.
Basınç Düşürücü Vana (Pressure Reducing)
Yüksek katlı binalarda tek pompalı sistemlerde kullanılırla. Alt kat zonuna yerleştirerek, httaki basıncı düşürürler. 3″ – 8″ arası ANSI 150 Flanşlı tipte çeşitleri mevcuttur. Ayrıca Angle ve Globe olarak iki tiptedir.
Yangın Hidrantı
İtfaiye teşkilatının binaya dışarıdan müdahale etmesi için dahili yangın basınçlandırma sisteminden yararlanabilmesi amacı ile tasarlanmışlardır. 2 ve 3 yollu olarak gövdeleri 4″ – 6″ arası, çıkış ağızları 2 1/2″ olarak imal edilirler.
Test ve Drenaj Vanası
Sprinkler sistemlerinin kat dağılım başlangıcına monte edilerek, pompa ve akış anahtarılarının çalışmasını test etmek ile istendiğinde hattaki suyu tahliye etme amacı ile kullanılırlar. Üzerlerinde su akışını gözlemlemek için bir adet gözrtlrme camı mevcuttur. NPT dişli olarak, 3/4″ – 2″ arası çaplarda imal edilirler
İtfaiye Bağlantı Vanası
İtfaiye tarafından bina içerisindeki yangın tesisat hatlarına su vermek amacı ile kullanılırlar. Siamese ikizi olarak da adlandırılırlar. Gövdesi prinç, iki adet 2 1/2″ girişi ve 1 det 4″ çıkışı vardır.
Flowmetre
Pompa çıkış debisini önçmek amacı ile, yangın pompa istasyonu test hattı üzerine monte edilirler. Yivli ve Flanşlı tipleri mevcuttur. Çapları debiye göre 4″- 10″ arasında değişmektedir. Ölçülebilen debi 250 GPM – 3500 GPM arasındadır.
Akış Anahtarı (Flow Switch)
Sprinkler sistemlerinin kat dağılım başlangıcına monte edilerek, hangi katta sprinkler açtığını kontakları yardımı ile yangın alarm paneline bildirirler. Boru üzeri delinerek kelepçe yardımı ile monte edilirler. 1″ – 8″ arası çaplarda imal edilirler
Süpervizyon Anahtarı
Yükselen Milli Vana üzerine monte edilerek vananın kapalı – açık konumlarının yangın alarm paneli tarafından gözlemlenmesi amacı ile kullanılırlar.
Standart

Algılama elemanı 5 mm bulb’dır. Yukarı Bakan (upright), Aşağı Bakan (pendent) ve Yatay Duvar Tipi (horizantal sidewall) olarak üçe ayrılırlar. 1/2″ ve 3/4″ çapında; Prinç, kromajlı ve beyaz renklerde imal edilirler. Sıcaklık değerleri 57, 68, 79, 93, 141 ve 182 dir.
Hızlı Tepkili

Algılama elemanı 3 mm bulb’dır. Yukarı Bakan (upright), Aşağı Bakan (pendent) ve Yatay Duvar Tipi (horizantal sidewall) olarak üçe ayrılırlar. 1/2″ ve 3/4″ çapında; Prinç, kromajlı ve beyaz renklerde imal edilirler. Sıcaklık değerleri 57, 68, 79 ve 93 tür.
Aquarius

Dekoratif ve gömme tiptir. Aşağı Bakan (pendent) ve Yatay Duvar Tipi (horizantal sidewall) olarak ikiye ayrılırlar. 1/2″ çapında; Komajlı olarak imal edilirler. Sıcaklık değeri 71 dir.
ESFR (Erken Uyarılı Hızlı Tepkili)

Yüksek mahallerde hızlı teki vermesi ve yüksek debili çalışması amacı ile tasarlanmışlardır. Aşağı Bakan (pendent) olarak; 3/4″ ve 1″ çapında; Prinç olarak imal edilirler. Sıcaklık değerleri 74 ve 100 dür.
ELO (Extra Geniş Orifis)

Algılama elemanı 3 mm bulb’dır. Yukarı Bakan olarak; 3/4″ çapında; Prinç, kromajlı ve beyaz renklerde imal edilirler. Sıcaklık değerleri 57, 68, 79, 93, 141 ve 182 dir.
Geniş Damla (Large Drop)

Algılama elemanı 5 mm bulb’dır. Yukarı Bakan olarak; 3/4″ çapında; Prinç olarak imal edilirler. Sıcaklık değerleri 68, 93 ve 141dir.
Gizli Kapaklı

Dekoratif ve gömme tiptir. Aşağı Bakan (pendent); 1/2″ çapında; Komajlı ve Beyaz renklerde imal edilirler. Kapak kısmı 57 derecede düşer. Sıcaklık değeri 68. 79 ve 93 tür.
Yüksek Sıcaklık

Sıcaklığı çok yüksek olan mekanlarda kullanılırlar. Yukarı Bakan (upright) ve Aşağı Bakan (pendent) olarak ikiye ayrılırlar. 1/2″ çapında; Prinç, ve kromajlı olarak imal edilirler. Sıcaklık değerleri 57, 68, 79, 121, 163, 204 ve 260 tır.
Kuru Sprinkler

Sıcaklığı çok düşük olan mekanlarda, suyun donma riskine karşı kullanılırlar. Algılama elemanı 5 mm bulb’dır. Yukarı Bakan (upright) ve Aşağı Bakan (pendent) olarak ikiye ayrılırlar. 1″ çapında; Prinç, kromajlı ve beyaz renklerde imal edilirler. Sıcaklık değerleri 57, 68, 79, 93, 141 ve 182 dir. Boylarının uzunluğuna göre sipariş edilirler. Standart boylar 2 1/2″ ile 20″ ve üzerinde imal edilirler.
Açık Nozul

Sıcaklığı çok düşük olan mekanlarda, suyun donma riskine karşı kullanılırlar. Algılama elemanı yoktur, yani sprinklerin ağzı açıktır. Yukarı Bakan (upright) tipte; 1/2″ ve 1″ çapında; Prinç, kromajlı ve beyaz renklerde imal edilirler. Atış açıları 65, 80, 95, 110, 125, 140, 160 ve 180 dir.
Sprinkler Rozeti

Asma tavan veya alçı duvar olan yerlerde, sprinklerin montaj aralığının kestirilemediği ve dekoratif açıdan görüntüsünün iyi olmasının istendiği mekanlarda kullanılırlar. Aşağı Bakan (pendent) ve Yatay Duvar Tipi (horizantal sidewall) sprinklerler ile kullanılırlar. 1/2″ ve 3/4″ çapında; Kromajlı ve beyaz renklerde imal edilirler.